Liigu edasi põhisisu juurde

Elering on koostanud Eesti gaasiülekandevõrgu kümneaastase arengukava perioodile 2025-2034, mis annab ülevaate gaasiülekandevõrku tehtavatest investeeringutest, arenguplaanidest ja gaasivarustuskindlusest Eestis. Märgime, et 2024. aasta statistika osas täiendame arengukava jaanuaris.

Elering algatas avaliku konsultatsiooni „Elering AS ühekordse gaasi ülekandevõrguga liitumise tingimused Pakrineemes“ kehtestamiseks.

Liitumistingimuste jõustumisel on Pakrineemes alternatiivselt püsivalt ja pikaaegselt ühendatud ujuvterminalile võimalik liituda ka laevaga, millega ei osutata terminaliteenust.

Kutsume turuosalisi esitama arvamusi ja ettepanekuid enne liitumistingimuste kehtestamist hiljemalt 09.12.2024 e-posti aadressile kliendihaldur@elering.ee.

Põhivõrguettevõtjal on kohustus vähemalt iga kahe aasta tagant esitada võrgu kümneaastane arengukava, mis põhineb olemasoleval ja prognoositaval nõudlusel ja pakkumisel (Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2019/944 artikkel 51 ja Eesti elektrituruseaduse § 66 lõige 8).

Elering on esitanud 01.11-02.12.2024 perioodil avalikule konsultatsioonile Eesti elektriülekandevõrgu kümneaastase arengukava, mis annab ülevaate ülekandevõrku tehtavatest investeeringutest, arenguplaanidest ja varustuskindlusest Eestis.

Elering is launching a public consultation on the "Harmonized Methodology for Calculating the Price of Electricity Balancing Service" (hereinafter: the methodology) amendment proposal, which introduces a relief measure. According to this measure, from February 1 to June 30, 2025, the entire cost of procuring frequency reserves for consumers and producers will be covered using congestion income.

Elering avab avaliku konsultatsiooni „Elektrienergia bilansiteenuse hinna arvutamise ühtne metoodika“ (edaspidi: metoodika) muudatusettepanekule, mille sisuks on leevendusmeetme lisamine, mille kohaselt vahemikus 1. veebruar kuni 30. juuni 2025 kogu tarbijate ja tootjate sagedusreservide hankimise kulu kaetakse ülekoormustulust.

Elering soovib tagasisidet ElTS §39 lg (1) 3 1 alusel koostatud Eesti elektrisüsteemi bilansi tagamise (tasakaalustamise eeskirjade osas. Konsulteeritavad eeskirjad kajastavad muutusi, mis toimuvad elektrisüsteemi tasakaalustamisel alates üle-euroopalise käsitsi käivitatava sageduse taastamise (mFRR) reservvõimsuste vahetamise platvormi MARI rakendamisest 09.10.2024 ja üle-euroopalise automaatselt käivitatavate sageduse taastamise (aFRR) reservvõimsuste vahetamise platvormi PICASSO rakendamisest jaanuaris 2

AS Augstsprieguma tīkls, Elering AS ja Litgrid AB (Balti süsteemihaldurid) on valmistanud ette Balti reserviturgude kontseptsiooni, koos vastavate metoodikaettepanekutega elektrisüsteemi tasakaalustamise määruse ((EU) 2017/2195, edaspidi EBGL) sisust lähtuvalt.

Eelnevalt on avalikud konsultatsioonid käsitlenud ülekandevõimsuste broneerimise loogikat sagedusreservide jaoks (lähtuvalt EBGL artikkel 41 lõike 1 sisust) ning Balti ühise sagedusreservide võimsusturu reegleid (lähtuvalt EBGL artikkel 33 lõike 1 ning artikkel 38 lõike 1 sisust).

Viimastel aastatel elektrihinna tõusust tingitud elektrijaamade liitumiste mahu suurenemisest, uute elektritootmiste lahenduste turule tulekust ja 2023 aastal jõustunud elektrituruseaduse muudatustest (SE 696) tingitult tuleb Elering AS-il (edaspidi: Elering) uuendada kehtivaid elektri põhivõrguga liitumise protsesse ning nõudeid, mida reguleerib  dokument „Elering AS elektri põhivõrguga liitumise tüüptingimused“ (edaspidi: liitumistingimused) ning sellega seotud dokumente.

Manused