Liigu edasi põhisisu juurde

19.novembril toimus üleriigilise elektrituru andmevahetusplatvormi Andmeladu tehnilise platvormi väljavahetamine, millega muutusid ka mitmed andmeedastusprotsessid turuosaliste jaoks.
Seoses andmekvaliteedi täiendava kontrolliga võib novembrikuu mõõteandmete Eleringi taastuvenergia infosüsteemi laadimine toimuda tavapärasest pisut hiljem. Sellest tulenevalt ei pruugi olla võimalik esitada novembrikuu toetuse taotlusi tavapäraselt 4.-5. kuupäeval ning novembrikuu päritolutunnistuste väljastamine võib toimuda tavapärasest hiljem.
Palume võimalusel kontrollida uuelt andmevahetusplatvormilt estfeed.elering.ee, et teie tootmisseadme(te)ga seotud mõõteandmed on terviklikud ja täpsed. Kui esineb ebatäpsusi, siis palume andmete täpsustamiseks pöörduda oma võrguettevõtja poole.

Taastuvenergia toetuskavad, mis võimaldasid seaduses sätestatud tingimustel tootmisseadmete toodangu eest saada taastuvenergia toetust, on lõppenud.

Alates 01.01.2021 rajatud tootmisseadmetele fikseeritud määraga taastuvenergia toetust enam ei maksta ja edaspidi toimub toetuse määramine läbi vähempakkumiste, vähempakkumiste kohta leiate rohkem infot https://elering.ee/taastuvenergia-vahempakkumine.

Vastavalt elektrituruseadusele maksab toetused välja põhivõrguettevõtja ehk Elering ning andmed antud riigiabi kohta kantakse "Riigiabi ja vähese tähtsusega abi registrisse". Toetuse rahastamisest tekkiva kulu kannab tarbija vastavalt võrguteenuse tarbimise mahule ning otseliini kaudu tarbitud elektrienergia kogusele. Toetuse rahastamine on lähemalt kirjeldatud taastuvenergia tasu peatükis.

Tuginedes riigiabi ja vähese tähtsusega abi registri põhimäärusele teeb Rahandusministeerium registrisse kantud andmed kättesaadavaks oma veebilehel, võimaldades nende andmete allalaadimist taaskasutataval ehk masintöödeldaval kujul.

Tuult energiaallikana kasutav tootja võib vastavalt elektrituruseaduse § 591-le saada toetust, kuni kalendriaastas on toetust makstud Eestis kokku 600 GWh tuuleenergiast toodetud elektrienergia eest. Arvestust peetakse iga kalendriaasta kohta eraldi. Viimati täitus see kogus toodetud ja toetusalust tuuleenergiat 2020. aastal (27. novembril 2020 kell kaheksa õhtul).

Eesti riik sai Euroopa Komisjonilt 2017. aasta detsembris taastuvenergia toetusskeemile uue riigiabi loa, mis on avaldatud Euroopa Komisjoni veebilehel ning samas on avaldatud keskkonna- ja energiaalase riigiabi suunised aastateks 2014-2020.