Talumistasu
Perioodilist talumistasu makstakse maaomanikule:
- tehnovõrgu või -rajatise vahetu seadusjärgse talumiskohustuse eest (st enne maa esmakinnistamist püstitatud tehnorajatiste talumise eest);
- uute tehnorajatiste või -võrgu talumise eest, kui talumistasu maksmises on lepinguga kokku lepitud;
- kui sundvalduse otsusega on määratud perioodiline sundvalduse tasu, mille suurus on võrdsustatud seadusjärgse talumiskohustuse eest makstava tasuga.
Talumistasu sõltub kolmest aspektist:
- katastriüksuse maksustamishind,
- tehnovõrgu- ja rajatise kaitsevööndi pindala võrrelduna katastriüksuse pindalaga ning
- maa sihtotstarve.
Tasu suureneb vastavalt maa maksustamishinna suurenemisele (maa korralise hindamise käigus, mida riik on seadnud eesmärgiks teha umbes kord kümne aasta jooksul).
Hüvitise suurus
Üldine valem seadusjärgseks talumistasu arvutamiseks on järgmine:
aastane talumistasu =
3,5% x maa maksustamishind x (tehnorajatise kaitsevööndi pindala / katastriüksuse pindala) x maa sihtotstarbest tulenev koefitsient
Vastavalt Asjaõigusseade rakendamise seaduse lisale „Tehnovõrgu rajatisest tuleneva kitsenduse sisuline ulatus“ on maa sihtotstarbest tulenev koefitsient vahemikus 0-1, st teatud juhtudel võib tasu suuruseks olla ka 0 eurot.
Eleringile kuuluvate tehnovõrkude koefitsiendid on:
Näiteks olukorras, kus tegemist on 91,5 ha suuruse sihtotstarbeliselt kasutatava põllumaa (maatulundusmaa) katastriüksusega, mille maksustamishinnaks on 366 555 eurot ja liini kaitsevööndi pindalaks sellel katastriüksusel on 6,4 ha, oleks aastaseks talumistasuks: 3,5% x 366 555 (6,4/91,5) x 0,5 = 448,68 eurot.
Talumistasu arvutamisel lähtutakse Maa-ameti andmetest. Infot tehnorajatise omaniku ja talumistasu suuruse kohta saab vaadata Maa-ameti talumistasude kalkulaatorist.
Lisaks eelkirjeldatud valemi põhjal arvutatud summale on maaomanikul õigus nõuda selliste vältimatute kulude hüvitamist, mille kandmine tuleneb tehnovõrgu rajamise talumisest ja mille suurus ületab ⅓ eelkirjeldatud talumistasust. Seejuures ei arvestata kulusid, mis on ka maaomaniku enda huvides ja mida viimane seetõttu niikuinii kannaks (nt ehitiste korrashoid).
Jooksva aasta eest makstakse talumistasu välja hiljemalt sama aasta 30.septembril. Talumistasu ei maksta, kui selle suurus jääb isiku omandis olevate kinnisasjade eest kokku tehnovõrgu või -rajatise omaniku kohta alla viie euro.
Kui talumistasu saaja on füüsiline isik, on 1/7 talumistasust vastavalt tulumaksuseadusele (§19 lg 3 p 15) tulumaksuvaba. Ülejäänud 6/7 talumistasust maksustatakse tulumaksuga ja selle peab tasust kinni ning maksab Maksu- ja Tolliametile väljamakse tegija.
Talumistasu taotluse esitamine
Tehnovõrgu ja -rajatiste talumistasu saamiseks tuleb esitada Eleringile taotlus olenemata sellest, kas:
- talumiskohustus tuleneb seadusest,
- on sõlmitud maa kasutamise leping (reeglina isikliku kasutusõiguse seadmise leping) või
- on seatud sundvaldus.
Talumistasu taotluse esitamise tähtaeg on hiljemalt 1. mai.
Taotluse saab esitada kinnisasja omanik või omaniku poolt volitatud isik. Kaasomandis oleva kinnisasja puhul võivad taotluse esitada kaasomanikud ühiselt või üks kaasomanikest esindajana volituse alusel. Esindaja peab tõendama oma volitusi kaasomanike otsusega esindaja määramise kohta. Kui kaasomanikud ei esita taotlust ühiselt, esitab iga kaasomanik taotluse eraldi vastavalt talle kuuluva mõttelise osa suuruse kohta.
Ühisvara (näiteks abielu ajal soetatud vara) puhul esitab taotluse omanikuna kinnistusraamatusse kantud isik.
Ühisomandi puhul makstakse taotluse esitanud isikule talumistasu välja kogu kinnistu eest seaduses sätestatud ulatuses, sest ühisomandi puhul ei ole omanike osade suurus ühises asjas määratud.
Kui kinnisasi on koormatud hoonestusõigusega või kasutusvaldusega või muu piiratud asjaõigusega, on tasu taotlejaks kinnisasja omanik. Kui talumistasu taotleb hoonestusõiguse või kasutusvalduse omanik, tuleb taotlusele lisada vastav dokument talumistasu taotlemise õiguse üleandmise kohta.
Korteriomanditeks jagatud kinnisasja puhul võib esitada taotluse korteriühistu.
Jooksva aasta eest on tasu saamise õigus isikul, kes oli vastava kinnisasja omanik (sh kaasomanik või ühisomanik) sama aasta 1. jaanuari seisuga ning kui taotlus esitatakse ettenähtud tähtajaks. Kui kinnisasja omanik vahetub, on uuel kinnisasja omanikul õigus saada tasu pärast uue taotluse esitamist, lähtudes seaduses sätestatud tähtaegadest.
Esitatud taotluse alusel makstakse tasu ka järgmistel aastatel – see tähendab, et igal aastal uue taotluse esitamine ei ole vajalik.
Maaomanik on kohustatud esitama Eleringile uue taotluse, kui muutuvad talumistasu saamise alused. Näiteks:
- katastriüksus jagatakse või liidetakse,
- maatulundusmaad hakatakse tehnorajatise kaitsevööndis kasutama sihtotstarbeliselt,
- muutub kaasomandi osa suurus,
- muutuvad tasu maksmiseks vajalikud andmed (nimi, pangakonto vms).
Talumistasu taotlust saab lihtsalt ja mugavalt esitada Eleringi teenuste portaalis.
Kasutades taotluse pdf-formaadis vormi, on taotlust võimalik esitada ka kas:
- e-kirjaga digitaalselt allkirjastatuna aadressil [email protected] või
- allkirjastatuna postiga saates aadressil: Elering AS, Kadaka tee 42, 12915 Tallinn