Liigu edasi põhisisu juurde

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiteade

07.10.2021

Valitsus kinnitas taastuvast energiaallikast elektri tootmise konkursi tulemused, mis toob turule lisaks aastas viie gigavatt-tunni ulatuses senisest madalama hinnaga roheelektrit.

„Vähempakkumise tulemused näitavad selgelt, et ka meie laiuskraadil on päikesest elektri tootmine muutunud juba väga taskukohaseks ning aitab kolmveerandil aastast kokku hoida kallite fossiilkütuste kasutamise pealt,“ sõnas majandus- ja taristuminister Taavi Aas. „Aasta lõpus väljakuulutataval suuremamahulisel vähempakkumisel, kus jaamade võimsuspiirangut ei ole, loodame näha veelgi paremaid hindu, sest siis konkureerivad omavahel senisest veelgi enam tuule- ja päikeseenergia projektid.“

Lõppenud vähempakkumisel osales 36 taastuvenergia tootmisseadet ning pakutud energiahulk ületas soovitavat mahtu enam kui kuuekordselt. Võitjaks osutus viis ettevõtet kuue tootmisseadmega ning nende pakutud toetuse määr jääb vahemikku 45,8-48,9 eurot megavatt-tunni eest.

Pakkumisel sai osaleda tootmisjaamadega, mille elektriline võimsus on vahemikus 50 kilovatti kuni üks megavatt. Makstav toetus kujuneb hankel osaleja hinna ja elektri börsihinna koosmõjus, mis tähendab, et kui kuu keskmine börsihind muutub madalamaks kui tootja pakutud hind, kompenseeritakse tootjale nende kahe vahe. Taastuvenergiatasu makstakse tootjale 12 aastat.

Taastuvenergia vähempakkumise eesmärgiks on tõsta Eestis taastuvelektri osakaalu ning ühtlasi tagada läbi avatud konkursi võimalikult madal taastuvenergia tasu inimeste ja ettevõtete elektriarvetel. Vähempakkumise korraldaja oli majandus-ja kommunikatsiooniministeerium ning läbiviija Elering.

Järgmine roheelektri vähempakkumine 450 gigavatt-tunnile aastas toimub eelduslikult veel selle aasta lõpus ning seekord puudub tootmisüksuste võimsuspiirang.

Jooksva aasta esimese üheksa kuuga toodeti Eestis ligikaudu 2175 gigavatt-tundi roheelektrit, mis on ligikaudu kolmandik riigi elektrienergia tarbimisest.

Seotud teemad