30.07.2024 13:05
Taastuvelekter kattis teises kvartalis pea poole tarbimisest
Teises kvartalis tootsid Eesti elektrijaamad taastuvelektrit 912 gigavatt-tundi ehk enam kui veerandi võrra rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia moodustas aasta teise kvartali kokkuvõttes 69 protsenti Eesti elektritoodangust ja kattis 49 protsenti tarbimisest, võrreldes vastavalt 61 ja 40 protsendiga aasta varem.
Taastuvelektri allikate toodangu võrdluses oli teises kvartalis suurima osakaaluga päikeseenergia, moodustades 47 protsenti taastuvelektri toodangust. Päikesepaneelide abil toodetud ja võrku antud elektrienergia kogus oli aprillist juunini 428 gigavatt-tundi, mis teeb aastases arvestuses kasvuks 29 protsenti.
Võrku ühendatud päikesepaneelide koguvõimsus oli poolaasta seisuga 879 megavatti ning juunis edastati päikesetoodangu tiputunnil võrku 737 megavatt-tundi päikese abil toodetud elektrienergiat.
Biomassist, biogaasist ja jäätmetest toodetud elektrienergia moodustas teises kvartalis taastuvelektrist 33 protsenti. Neist kütuseliikidest toodeti aprillist juunini elektrit 296 gigavatt-tundi, eelmisel aastal 261 gigavatt-tundi ehk sellel aastal oli toodang 14 protsenti kõrgem.
Tuuleenergia moodustas teise kvartali taastuvelektri kogutoodangust 20 protsenti. Tuuleenergiast toodeti elektrienergiat 180 gigavatt-tundi, võrreldes 123 gigavatt-tunniga aasta varem.
Hüdroenergiast toodeti tänavu teises kvartalis kaheksa gigavatt-tundi elektrit, aasta varem kuus gigavatt-tundi.
Taastuvelektri eest on tootjatele tänavu aprillist juunini toetusi välja makstud kokku 22,2 miljonit eurot ehk nelja protsendi võrra rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.
Päikeseenergiast toodetud ja võrku antud elektri eest maksti teises kvartalis toetust 10,8 miljoni eurot, eelmisel aastal 11,6 miljonit eurot. Kuigi päikesetoodang ja võimsus on kasvanud, siis lisanduv päikesevõimsus ei ole toetusalune. Tuuleenergia toodangule maksti toetusteks välja 4,1 miljonit eurot, eelmisel aastal 3,6 miljonit eurot.
Poolaasta seisuga on väljamakseid tehtud 24 protsendi ulatuses toetatava tuuleenergia 600 gigavatt-tunnisest aastasest piirkogusest. Sellel aastal piirkogus eeldatavalt ei täitu.
Biomassist ja jäätmetest toodetud elektrienergia eest maksti toetust 7,1 miljonit eurot ning hüdroenergia toetusteks maksti 0,1 miljonit eurot. Tõhusa koostootmise toetust maksti tänavu teises kvartalis 0,7 miljonit eurot.
Taastuvenergia ja tõhusa koostootmise toetusi rahastavad elektritarbijad seadusest tulenevalt taastuvenergia tasu kaudu. Tasuna laekus Eleringile teise kvartali jooksul 19 miljonit eurot ja toetusteks kulus taastuvenergia ja tõhusa koostootmise eest 23 miljonit eurot.
Taastuvenergia toetussummade kohta on detailsem info kättesaadav Rahandusministeeriumi hallatavas riigiabi ja vähese tähtsusega abi registris: https://www.fin.ee/riigihanked-riigiabi-osalused-kinnisvara/riigiabi.