Liigu edasi põhisisu juurde

Elering ja Eesti Energias sõlmisid elektrisüsteemi tasakaalustamiseks reguleerimisteenuse osutamise lepingu, mille täitmiseks kasutab Eesti Energia oma tootmisvahendite ja tarbimisportfelli võimalusi.

Tegemist on lepinguga, kus reguleerimisteenuse osutamiseks pole kasutusel mitte ainult tootmisseadmed, vaid ka tarbimisüksused. Muu hulgas on selleks kasutusel Estonia kaevanduse maa-aluse settebasseini pumbad. Elering võttis Eesti Energia reguleerimispakkumise esmakordselt kasutusele ööl vastu neljapäeva, kui süsteemihaldur kasutas kahel tunnil ülesreguleerimist mahus üks megavatt.

„Pean väga tähtsaks asjaolu, et tarbimisel põhinev reguleerimisteenus tuleks reguleerimisturule, kuna see suurendab Balti reguleerimisturu likviidsust ja loob seeläbi täiendavaid võimalusi elektrisüsteemi tasakaalustamiseks lisaks traditsiooniliste elektrijaamade võimalustele,“ kommenteeris Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul on Eesti Energial juba täna palju võimalusi, kuidas toetada Eesti ja naaberriikide süsteemihaldureid nii bilansi- kui ka reguleerimisteenuste konkurentsivõimaluste pakkumistega. „Eesti suurima erinevate tootmisvahendite ja kliendiportfelliga ettevõttena on meil võimekus pakkuda elektrienergia tootmise kõrval ka erinevaid süsteemi toimimiseks vajalikke teenuseid, sealhulgas bilansi ja ka sageduse hoidmisega seonduvaid teenuseid. Mul on väga hea meel Eleringiga sõlmitud lepingu üle ning et esimene tehing on nüüd tehtud,“ märkis Sutter.

Süsteemiteenuste läbipaistev hankimine turutingimustel tagab selle, et teenused on ostetud klientidele parima võimaliku hinnaga. Ühtlasi toetab tarbimispoolsete reguleerimisvõimsuste turuletulek elektroonilise reguleerimisturu tekitamise ambitsiooni. „Loodame, et nii bilansi- kui ka sagedusturg muutuvad peagi ka piiriüleseks, mis võimaldaks ligipääsu ka Põhjamaade turule,“ lisas Sutter.

Lepingu järgi saab Eesti Energiale teha tunnikaupa pakkumisi Balti reguleerimisturule, määrates pakutava teenuse mahu megavatt-tundides ning hinna. Teenuse osutajal on võimalik oma pakkumist muuta hiljemalt 45 minutit enne vastava kauplemistunni algust. Teenuse kõige väiksem võimalik maht on üks megavatt-tund.

Süsteemihalduri ülesandeks on vastutada muuhulgas elektrisüsteemi sageduse hoidmise eest. Olukorras, kus tarbimine on ebaühtlane ja süsteemis on järjest rohkem mittejuhitavaid elektritootmisseadmeid, näiteks tuule- ja päikeseelektrijaamu, muutub süsteemi juhtimine keerukamaks. Traditsiooniliselt on elektrisüsteemi sagedust hoitud suurte juhitavate elektrijaamade abil, kuid elektrituru arengu seisukohalt on oluline kasutusele võtta ka tarbimise juhtimise pakutavad võimalused.

Elering koos teiste Balti riikidega kasutab reguleerimisteenust Balti elektrisüsteemi tasakaalustamiseks ning ka teistele naabersüsteemihalduritele, nagu näiteks Soome süsteemihaldur, reguleerimisteenuse edastamiseks.

Seotud teemad