23.09.2011 08:54
Elektribörsil müüdi augustis 13% võrra enam elektrienergiat
Elektribörsi Eesti hinnapiirkonda mõjutasid augustis kõige enam suurenenud elektrinõudlus Soomest ning jätkuvalt kõrge defitsiit Lätis ja Leedus. Samal ajal Norras ja Rootsis toodetud odavam hüdroenergia ei pääsenud augustis meie hinnapiirkonna hinda oluliselt mõjutama. Müüdud kogused kasvasid võrreldes eelmise kuuga 13% võrra (548 GWh-ni).
Augustikuus jäi NPS Eesti hinnapiirkonna hind mai ja juuni tasemele, olles keskmiselt 47,6 EUR/MWh. Eesti vabaturu hinda mõjutas kõrge elektridefitsiit Lätis ja Leedus ning samal ajal suurenenud nõudmine Soomes. Seoses piirangutega Rootsi–Soome vahelistel ülekandevõimsustel jõudis Rootsi ja Norra odavama hinnaga hüdroenergia Soome piiratult, mistõttu jäi elektrienergia hind Soomes põhjanaabrite omast kõrgemaks. Lisaks eksporditi Soome elektrienergiat juurde ka Eestist. Soome piirkonna keskmine hind oli augustis 48,98 EUR/MWh.
Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on Eesti tootmisvõimsuste jälgimisega samaväärselt oluline vaadata olukorda naaberriikides. Nagu Euroopa põhivõrguettevõtete koostööorganisatsioon tootmisvõimsuste analüüs suveks 2011 näitas, on Soome ja Läti suvel elektripuudujäägis ning see omas selget mõju ka meie hinnapiirkonnale. „Elektrisüsteemid on täna juba nii ühendatud, et naabrid mõjutavad üksteist oluliselt. Augustis jäi Soome defitsiidi tõttu odava hüdroenergia mõju meie suurtarbijatele piiratuks, samas septembris on Eesti hinnapiirkonna tase langenud kohati juba 35 euroni MWh. 2014. aasta algusest, kui EstLink 2 on töösse rakendatud, saame lõplikult rääkida ühisest Põhja-Balti elektriturust ning Eesti tarbijal on pea igal tunnil aastas juurdepääs põhjamaades toodetud elektrile,“ lisas Veskimägi.
Põhjamaade elektribörsi Nord Pool Spot (NPS) Eesti hinnapiirkonnas müüdi augustis võrreldes eelmise kuuga 13% enam (548 GWh) elektrit. Müüdud koguste kasvu tingis kõrge elektrinõudlus lõunanaabrite poolt ning suurenenud nõudlus Soome turuosaliste poolt – hinnad olid kõrgemad nii Soomes, kui ka Leedu elektribörsil Baltpool. Valdavalt ehk 94% ulatuses olid NPS Eesti müüjateks Eesti turuosalised. Augustis suurenes mõnevõrra (+22 GWh) ka Leedu turuosaliste poolt müüdud elektri hulk.
NPS Eesti hinnapiirkonnast osteti kokku augustis 502 GWh elektrienergiat (juulis 538,6 GWh), millest Eesti turuosalised ostsid 43% , Läti 55% ning Leedu 2%. Eesti turuosaliste poolt ostetud kogus moodustas Eesti sisemaisest tarbimisest 40,6%. Eesti hinnapiirkonnas kaubeldavad koguseid kahandas kuu lõpus kolmel päeval hooldustööde tõttu piiratud Estlink kaabel.
Põhjamaade hüdroreservuaaride täituvus oli jätkuvalt hea ning nagu ka juulikuus, kõrgem eelnevatest aastatest. Sellest tulenevalt oli süsteemihind jätkuvalt madalal tasemel, augustis 40 eurot MWh.
Pikemat kokkuvõtet saab lugeda siit.