21.03.2014 11:00
Eesti ja Soome elektrihind oli veebruaris sama 87 protsendil tundidest
Veebruarikuus toimus Põhjamaade elektribörsi Nord Pool Spot (NPS) andmeil kõikides hinnapiirkondades hinnalangus ning Eesti ja Soome hinnapiirkonnas oli hind võrdne 87 protsendil eelmise kuu tundidest.
NPS Eesti hinnapiirkonna hind alanes 15 protsenti 34,79 euroni megavatt-tunni kohta ning Soomes kujunes sama suure languse juures hinnaks 34,16 eurot. Soomes ja Eestis toimunud hinnalangus oli kogu NPS-i suurim. Põhjamaade elektribörsi süsteemihind jäi 30,23 euro tasemele megavatt-tunni kohta, olles langenud jaanuariga võrreldes kümnendiku. Madalaim oli elektri hind Taanis, kus esines kolmel tunnil taas ka negatiivseid elektrihindu.
Lätis ja Leedus oli hind eelmisel kuul vastavalt 42,73 ja 42,74 eurot megavatt-tunni kohta. Läti ja Leedu hinnaga ühtis Eesti päev-ette elektrihind 20 protsendil veebruari tundidest.
Põhjamaade elektrihinnale olulist mõju avaldav Norra hüdroreservuaaride täituvus oli eelmise kuu lõpul üheksa protsendipunkti kõrgem eelmise aasta sama ajaga võrreldes.
Pikalt suhteliselt stabiilsena püsinud süsinikdioksiidi emissioonikvootide hinnad tõusid veebruarikuus 2012. aasta tasemele, liikudes 5,80 ja 7,12 euro vahemikus tonni kohta. Hinnatõusu põhjusteks võivad olla Euroopa Liidu hiljutised kliimapoliitilised otsused.
Veebruarikuu jooksul olid võimsusvood suunatud kõikidel tundidel Soomest Eestisse. Ühendused EstLink 1 ja EstLink 2 olid veebruarikuus koormatud maksimaalse ülekandevõimsuse ulatuses 88 tunnil.
NPS Eesti ja NPS Läti vahel kasvas veebruarikuus turule antud ülekandevõimsuste kasutamine veelgi ning päev-ette turul kasutati suunal Eestist Lätti ära 97 protsenti kaubanduseks antud ülekandevõimsusest (jaanuarikuus 76 protsenti). NPS Eesti ja NPS Läti ühendused olid päev-ette kauplemise tulemuste põhjal maksimaalselt jaotatud 540 tunnil.
18. veebruaril toimunud oksjonil oli müügis 150 megavati ulatuses limiteeritud PTR-e märtsikuu igaks tunniks. Oksjonil osales kuus turuosalist. Alghinnaks oli 0,47 eurot megavatt-tunni kohta ja oksjonil tõusis hind märkimisväärselt 6,21 euroni megavatt-tunni kohta. Veebruari kokkuvõttes oli elektrihinna keskmine erinevus Eesti ja Läti vahel 7,93 eurot.
Tuletistehingute hinnad veebruaris langesid. Nende alusel kujuneb NPS Eesti hinnapiirkonna elektri hinnaks tänavu teises kvartalis 33,35 eurot megavatt-tunni kohta. NPS süsteemihinnaks on tuletistehingute kohaselt teises kvartalis 26,95 eurot.
Veebruari täispika turukokkuvõttega saab tutvuda siin.