17.10.2024 09:14
Elering esitas ettepaneku sagedusreservide kulu ajutiseks leevendusmeetmeks
Elering esitas konkurentsiametile kinnitamiseks täiendatud versiooni bilansiteenuse hinnametoodikast, mille kohaselt kaetakse üleminekuperioodil sagedusreservide võimsuste hankimise kulud ülekoormustasu arvelt.
Eleringi pakutud muudatus tähendab, et üleminekuperioodil ei peaks kulude eest maksma ei elektri tootjad ega tarbijad. Elering kataks reservidega seotud kulud sel perioodil elektribörsilt laekuvast ülekoormustasust.
Selleks, et Eleringi pakutud täiendatud metoodika saaks jõustuda, peab see saama heakskiidu konkurentsiametilt.
Elering arvestas metoodika muudatust koostades kliimaministeeriumi ettepanekutega. Teadaolevalt rakendavad Läti ja Leedu sagedusreservide kulude osas turuosalistele leevendusmeetmeid. Eleringi pakutav metoodika muudatus aitab vältida olukorda, kus Eesti turuosalised satuksid Läti ja Leedu omadega võrreldes ebasoodsamasse olukord. Muudatus toetab uute taastuvenergia tootmisvõimsuste turule tulekut, sealhulgas riigi poolt läbi viidavate taastuvenergia vähempakkumiste raames ning ühtlasi vähendadab turuosaliste hinnariski sagedusreservide turu käivitamise perioodil.
Üleminekuperioodi jooksul püüab Elering koos Läti ja Leedu süsteemihalduritega leida võimalusi kolme riigi sagedusreservide kulude katmise metoodikate ühtlustamiseks. Läti ja Leedu seni vastavaid metoodikaid kinnitatud pole ja tõenäoliselt rakenduvad esialgu ajutised lahendused.
Eleringi hinnangul on pikaajalises vaates oluline, et sagedusreservidega seotud kulusid kannaksid need turuosalised, kelle tegevus sagedusreservide hankimise vajadust tekitab. Eleringi välja töötatud metoodika kohaselt on tegu kulupõhise teenusega ehk turuosalistelt on kavas koguda nii palju raha, kui reservide hankimiseks kulub.
Algse versiooni sagedusreservide kulude katmist sisaldavast metoodikast kinnitas konkurentsiamet selle aasta aprillis. Muudatus rakendub 2025. aasta veebruarist ehk siis, kui Balti riigid ühendavad end lahti Venemaa ja Valgevene elektrisüsteemist ning ühenevad Mandri-Euroopa sagedusalaga.