Reguleerimisteenus
Elektrisüsteemi muutuste ja taastuvenergia kasutuselevõtu taustal on üheks elektrisüsteemi väljakutseks tagada süsteemi stabiilsus, hoides igal ajahetkel tasakaalu elektri tootmise ja tarbimise vahel. Elektri tootmise ja tarbimise tasakaalu hoidmine elektrisüsteemis on keeruline, kuna elektrienergiat tuleb igal ajahetkel toota täpselt samas koguses, kui seda tarbitakse, et hoida võrgu sagedust 50 Hz. Elektrisüsteemis tootmise ja tarbimise reguleerimise võimekust vastavalt vajadusele nimetatakse paindlikkuseks. Elektrivõrgu sageduse hoidmise eest vastutab ja sagedust hoiab süsteemihaldur (TSO - Transmission System Operator) ehk Elering.
TSO kasutab sageduse hoidmiseks reguleerimisteenuseid, mida reguleerimisteenuse pakkujad müüvad TSO-le. Reguleerimisteenustega kauplemine toimub vastavatel tootespetsiifilistel turgudel MARI ja PICASSO. Reguleerimisteenuse valmisolekuteenust hangib TSO Balti ühiselt sagedusreservide võimsusturult (BBCM – Baltic Balancing Capacity Market).
Tarbimise juhtimine (inglise keeles Demand Response) on elektrisüsteemi paindlikkuse kasutamine elektrivõrgu tasakaalustamiseks, pinge ja ülekoormuse probleemide lahendamiseks. Kuigi nimi tarbimise juhtimise viitab ainult tarbimise suurendamisele ja vähendamisele siis tarbimise juhtimise all peetakse silmas ka tootmise suurendamist ja vähendamist. Tarbimise juhtimise vaates saab süsteemi tasakaalustamiseks teha kahesuunalist reguleerimist ehk üles- ja allareguleerimist. Ülesreguleerimine tähendab tootmise suurendamist või tarbimise vähendamist ja allareguleerimine toomise vähendamist või tarbimise suurendamist.
Paindlikkuse mõiste tarbimise juhtimise valdkonnas hõlmab elektritarbimise ja -tootmise kohandamise võimekust vastavalt süsteemi vajadustele. Näiteks võivad suured tööstustarbijad vähendada oma energiakasutust tipukoormuse ajal või suunata seda odavamatele tundidele, kui tootmisvõimsust on rohkem. Samamoodi saavad kodutarbijad, kasutades nutikaid seadmeid ja automaatseid juhtimissüsteeme, kohandada oma elektritarbimist vastavalt vajadusele, näiteks lülitades elektritarbimise sisse siis, kui tuule- või päikeseenergia toodang on kõrge.
Tarbimise juhtimist pakuvad ja vahendavad reguleerimisteenuse pakkujad (BSP - Balancing Service Provider) kelle hulka kuuluvad ka agregaatorid. Agregaatorid pakuvad paindlikkust, koondades erinevate tarbijate või tootjate energiakasutuse ja tootmise paindlikkuse üheks suuremaks portfelliks. Selle kaudu saavad nad pakkuda reguleerimisteenuseid süsteemihaldurile.
Elektrisüsteemi bilansi tagamise ehk tasakaalustamise eeskirjad (13.02.2025 09:03)
Reguleerimisteenuse pakkuja
Reguleerimisteenuse pakkuja (BSP - Balancing Service Provider) on elektriturul osaleja, kes pakub reguleerimisteenust tootmise või tarbimise suurendamise või vähendamise näol. Reguleerimisteenuse pakkuja, kes koondab ja vahendab erinevate tarbijate ja tootjate ressursse, et pakkuda reguleerimisteenust nimetatakse agregaatoriks.
Reguleerimisteenuse pakkuja peab täitma järgmised tingimused:
• BSP peab ise olema bilansihaldur või BSP-l peab olema bilansihaldur (BSP-l peab olema avatud tarne leping, et vajadusel tasakaalustada enda ebabilanssi).
• BSP peab sõlmima Eleringiga reguleerimislepingu.
• BSP peab sõlmima Eleringiga andmelao (Estfeed Datahub) kasutamiseks andmelao kasutamise lepingu (andmelao kasutamise lepingu peab sõlmima ainult BSP kes on agregaator).
• BSP peab läbima eelkvalifitseerimise protsessi ja liidestuma Bilansihaldustarkvaraga (BHT).
Sagedusreservide rahastamine
Alates sünkroniseerimisest hakkasid Eesti ja teised Balti riigid kasutama aeglasemate reservide kõrval ka kiireid reserve, mis rakenduvad automaatsel loetud sekundite või minutite jooksul. Varem kasutasime Venemaalt pärinevaid kiireid reserve, kuid peale sünkroniseerimist läksime üle sarnasele reservide hankimise süsteemile, mida kasutavad teised Euroopa riigid.
Elering ja teised süsteemihaldurid ostavad taolisi reserve selleks loodud reserviturgudelt, kus teevad pakkumisi elektrijaamade, akupankade ja tarbimise juhtimise teenuse pakkujad. Elektri tarbijad saavad tänu reservidele stabiilse ja turvaliselt toimiva elektrisüsteemi. Samal ajal tekivad ettevõtetele uued võimalused elektri müügiks. Sagedusreservide turg lisab seega kindlust investoritele, kes kaaluvad uute juhitavate elektrijaamade ehitamist.
Süsteemihaldurid reservide kasutamiselt ise tulu ei teeni ehk küsivad reservide eest ainult nii palju raha, kui ise reservide hankimiseks kulutavad.
Eelkvalifitseerimine ja reguleerimisteenuse leping
Eelkvalifitseerimine ja reguleerimisteenuse leping
Eelkvalifitseerimine on protsess, mille käigus hinnatakse ja valideeritakse, kas reguleerimisteenuse pakkuja ja tema hallatavad ressursid vastavad reguleerimisteenuse tehnilistele ja kvaliteedinõuetele, et saada õigus osaleda MARI, PICASSO ja Balti ühises sagedusreservide võimsusturul (BBCM). Eelkvalifitseerimine toimub tootespetsiifiliselt ehk iga toote (FCR, mFRR ja aFRR) pakkumiseks peab reguleerimisteenuse pakkuja läbima eraldi eelkvalifitseerimise protsessi.
aFRR teenuse_eelkvalifitseerimise protsess ja tehnilised nõuded_20220722 (22.07.2022 16:08)
mFRR teenuse_eelkvalifitseerimise protsess ja tehnilised nõuded_20220722 (22.07.2022 16:10)
FCR teenuse_eelkvalifitseerimise protsess ja tehnilised nõuded_20220722 (22.07.2022 16:10)
Reguleerimislepingu vorm (11.10.2024 16:37)
Sagedusreservid ehk reguleerimisteenuse tooted
Reguleerimisteenus on elektrisüsteemi tasakaalustamiseks kasutatav teenus, mida kasutab süsteemihaldur (TSO - Transmission System Operator), et tagada tootmise ja tarbimise pidev tasakaal ning süsteemi stabiilsus. Reguleerimisteenust pakutakse süsteemihaldurile erinevate toodete kujul. Reguleerimistooted saab eristada reageerimiskiiruse järgi:
- Sageduse hoidmise reserv (FCR), mis aktiveeritakse automaatselt mõne sekundi kuni 30 sekundi jooksul;
- Automaatne sageduse taastamise reserv (aFRR), mis reageerib 30 sekundi kuni 12,5 minuti jooksul;
- Manuaalne sageduse taastamise reserv (mFRR), mida aktiveeritakse käsitsi ja reageerib alates 12,5 minutist.
Sageduse hoidmise reserv FCR (Frequency Containment Reserve)
Sageduse hoidmise reserv FCR (Frequency Containment Reserve)
FCR aktiveeritakse automaatselt ja väga kiiresti, tavaliselt sekundite jooksul (kuni 30 sekundit), reageerides sageduse muutustele. FCR-i tööpõhimõte tugineb automaatsele ja kiirele reageerimisele sageduse kõrvalekalletele, stabiliseerides sagedust lühiajaliselt, pakkudes süsteemihaldurile aega kasutada järgmisi, aeglasema reageerimisajaga reserve, nagu aFRR või mFRR.
Näide: Kui mõni tootmisjaam lülitub ootamatult välja, põhjustades sageduse languse, aktiveerub FCR automaatselt teistes tootmisüksustes või tarbimise juhtimissüsteemides. Näiteks suurendab mõni kiirelt reageeriv elektrijaam tootmisvõimsust või vähendavad paindlikud tarbijad oma energiakasutust, et taastada sagedus võimalikult lähedale 50 Hz-le.
Manuaalselt aktiveeritav sageduse taastamise reserv mFRR (Manual Frequency Restoration Reserve)
Manuaalselt aktiveeritav sageduse taastamise reserv mFRR (Manual Frequency Restoration Reserve)
mFRR aktiveeritakse käsitsi süsteemihalduri (TSO) korraldusel, TSO annab aktiveerimise juhised reguleerimisteenuse pakkujatele, misjärel reguleerimisteenuse pakkuja juhib enda portfellis olevaid varasid vastavalt soovitud suunale.
Automaatselt aktiveeritav sageduse taastamise reserv aFRR (Automatic Frequency Restoration Reserve)
Automaatselt aktiveeritav sageduse taastamise reserv aFRR (Automatic Frequency Restoration Reserve)
aFRR on automaatne sageduse taastamise reserv, mille eesmärk on taastada elektrisüsteemi tasakaal ja sagedus, see on oluline lüli kiiremate (FCR) ja aeglasemate reservide (mFRR) vahel.
Reguleerimis- ja võimsusturg
Reguleerimis- ja võimsusturg
Info reguleerimisteenuste energia- ja võimsusturu kohta on energiasüsteemi menüüpunktis energiaturu teemade all.