Elektripaigaldise kaitsevöönd
Selleks, et elektripaigaldise kaitsevööndis tegutsejad oleksid teadlikud elektripaigaldise olemasolust, asukohast ja sellest lähtuvast ohust, on Elering kõik oma elektripaigaldised tähistanud. Selleks paigaldatakse õhuliinide mastidele ja alajaamu ümbritsevatele aedadele hoiatusmärk "Elektrioht". Maakaabelliini pinnasesse paigaldamisel pannakse kaabli kohale kollane hoiatuslint. Elektripaigaldise tähiseid on keelatud hävitada, vigastada või omavoliliselt ümber paigutada.
Palun kooskõlasta oma kaitsevööndis plaanitavad tegevused alati Eleringiga eelnevalt!
Õhuliini kaitsevöönd
Õhuliini kaitsevöönd on maa-ala ja õhuruum, mida piiravad mõlemal pool piki liini telge paiknevad mõttelised vertikaaltasandid ning mille ulatus mõlemal pool liini telge sõltuvalt pingeklassist on:
- 110 kV - 25 meetrit
- 330 kV – 40 meetrit
Laevatatavate siseveekogude veepinna kohal asuva õhuliini kaitsevöönd on piki liini kulgev õhuruum, mida mõlemalt poolt liini piiravad liini äärmistest juhtmetest 100 meetri kaugusel paiknevad mõttelised vertikaaltasandid.
Loe täiendavalt kaitsevööndist tulenevatest piirangutest maa kasutamisel ning ohutusjuhistest.


Maakaabelliini kaitsevöönd
Maakaabelliini kaitsevöönd on piki kaabelliini kulgev ala, mida mõlemalt poolt piiravad liini äärmistest kaablitest 1 meetri kaugusel paiknevad mõttelised vertikaaltasandid
Veekaabelliini kaitsevöönd
Veekaabelliini kaitsevöönd on piki kaabelliini kulgev veepinnast põhjani ulatuv veeruum, mida mõlemalt poolt piiravad liini äärmistest kaablitest meres ja järvedes 100 meetri kaugusel ning jõgedes 50 meetri kaugusel paiknevad mõttelised vertikaaltasandid.
Elektrijaamade ja alajaamade kaitsevöönd
Elektrijaamade ning alajaamade ja jaotusseadmete ümber ulatub kaitsevöönd 2 meetri kaugusele piirdeaiast, hoone seinast või nende puudumisel seadmest.
Põlluharimine ja kastmine
Põllutöömasinatega töötamisel liinide kaitsevööndis mingeid piiranguid ei ole – tuleb jälgida, et oleks tagatud juhtmete ja masinate vahel piisav ohutuskaugus.
Juhtmete all ja neile lähemal kui 5 meetrit tuleb vältida selliste masinate ja mehhanismide kasutamist, mille töökõrgus võib ületada 4,5 meetrit (nt tõstukid, laadurid jms). Eriti ettevaatlik tuleb olla masinatega mastide lähedal liikudes, sest masti tõmmitsatesse takerdumine või mastiga kokkupuude võib luua ohtliku olukorra ja kaasa tuua tekitatud kahjude hüvitamise nõude.
Kastmisseadmed peavad olema paigaldatud selliselt, et oleks välistatud veejoa sattumine juhtmetele lähemale kui 5 meetrit.
Ehitustegevus (sh kaevandamine ja kuivendukraavide rajamine)
Igasugune ehitustegevuse (sh kaevandamine ja kuivenduskraavide rajamine) õhuliini kaitsevööndis tuleb edaspidiste arusaamatuste vältimiseks eelnevalt Eleringiga planeerimise ja projekteerimise etappides kooskõlastada. Töö teostamiseks tuleb kindlasti esitada taotlus kaitsevööndis tegutsemiseks loa saamiseks.
Kaitsevööndis tegutsemiseks loa saamise eelduseks on:
- töömasinate ja mehhanismidega töötamisel ohutuse tagamine;
- mastidele hooldustehnikaga juurdepääsu tagamine nii kaevetööde ajal kui ka pärast seda;
- mastide maanduspaigaldiste säilivuse ja terviklikkuse tagamine.
Kooskõlastuse taotlemisel palume esitada asjakohased joonised ja skeemid, millest tuleb edasiste tööde käigus kinni pidada.
Puude langetamine ja raiematerjali ladustamine
Puude langetamine ja raiematerjali ladustamine õhuliini kaitsevööndis ilma Eleringi eelneva kooskõlastuseta on keelatud. Töödeks loa saamiseks tuleb Eleringile esitada taotlus kaitsevööndis tegutsemiseks.
Koos loa väljastamisega tutvustatakse töödega kaasnevaid võimalikke ohtusid ning ohutust tagavaid töömeetodeid:
- enne puu langetamist tuleb veenduda, et tööd on tehnoloogiliselt läbi mõeldud ja ettevaatusabinõud tarvitusele võetud;
- puu tuleb langetada kas piki liini või metsa, st liinile vastupidises suunas; liini suunas on puude langetamine kategooriliselt keelatud;
- metsamaterjali kokkuveol ja ladustamisel tuleb jälgida, et tõstemasinate ja koormatega liikumine oleks ohutu ja arvestaks ohutuskaugusega.