Liigu edasi põhisisu juurde

Õhuliini kaitsevöönd on maa-ala ja õhuruum, mille ulatus mõlemal pool liini telge on 110 kilovoldise (kV) pingega liinide korral 25 meetrit ning 330 kV pingega liinide korral 40 meetrit. Tavapärasel liikumisel liinikaitsevööndis ja liinide ning mastide all ohtu ei ole. Kui tegemist on aga põllutööl traktoriga või ehitustöödega, kus veokid liiguvad liinide all, tuleb veenduda, et õhuliini ja masina vahemaa oleks ohutuks töötamiseks piisav ehk vähemalt kolm meetrit.

 

Avalikult kasutatavatel teedel tuleb kõrgemate kui 4,5-meetriste transpordivahenditega liiklemine liinivaldajaga kirjalikult kooskõlastada. Väljaspool avalikke teid, näiteks põllul või metsas, tuleb samuti elektriliini kaitsevööndis liigeldes ohutuse tagamiseks eelnevalt liinivaldajaga konsulteerida.


Kevadised õuetööd

Kevadisel ajal on põllu- ja metsatööd ning lõkkesüütamised igati tavapärane tegevus. Kõige selle juures peab aga meeles pidama, et kõrgepingeliinide all või lähedal võivad tagajärjed olla eluohtlikud. Nende ärahoidmiseks tuleb veenduda, et nii inimesed kui masinad on ohutus kauguses liinidest ja juhtmetest.

ohutusteave

Märgates kõrgepingeliinide läheduses kahtlustäratavaid tegevusi või potentsiaalseid ohuallikaid, näiteks viltune puu, mis võib liinile langeda või on juba langenud, võõrkeha liinijuhtmetel, juhtmed on kahtlaselt madalal, materjalide ladustamine juhtmete all, lõkkesüütamine liinide all jms, tuleb esimesel võimalusel teavitada Päästeametit numbril 112.

Kui siiski juhtub, et masinaga satutakse juhtmetele ohtlikult lähedale, tuleb tegutseda järgnevalt: võimaluse korral tagurdada juhtmetest välja vähemalt 20 meetri kaugusele ja kutsuda abi (112). Kui tagurdades juhtmetest eemalduda ei õnnestu, siis kutsuda abi (112) ning vältida masinast väljumist, sest kabiinist väljumisel võib sattuda veelgi suuremasse ohtu.

Olukorras, kus masin on süttinud, tuleb väljuda masinast hüppega selliselt, et maapinda puudutades masinat samaaegselt ei puuduta. Seejärel tuleb eemalduda masinast, hüpates kaks jalga koos või lohistades jalgu mööda maad neid tõstmata vähemalt 20 meetri kaugusele ning kutsuda abi (112).

Gaasitrasside koridoris viibimine

Gaasitrassid on alati märgistatud oranžide tulpadega, mis on looduses kergesti märgatavad. Gaasitrassi tulba kleebisel on märgitud gaasitorust tulenev kaitsevööndi ulatus ja telefoninumber, kuhu teatada, kui kaitsevööndis on planeeritud tegevusi või märkate midagi ohtlikku.

Gaasitrasside koridoris tuleb vältida ATV ja teiste mootorsõidukitega sõitmist ning keelatud on sõita metsaveokitega, sest torud on paigaldatud 0,8-1 m sügavusele maapinnast ning gaasitorude vigastamise oht on suur. Gaasitrassi kaitsevööndis paiknevad ka abiseadmete taristu kaablid, mis asetsevad gaasitorust kõrgemal ning vigastamise oht kaablite peal sõitmisel on suur.

 

Eleringi taristu kaitsevööndites (nii kõrgepingeliinidel kui gaasitrassidel) tehtavad tööd tuleb alati eelnevalt kooskõlastada: elering.ee/taotlusvormid-ja-kooskolastused