Liigu edasi põhisisu juurde

Septembris langesid elektri börsihinnad kõikides Põhjamaade elektribörsi Nord Pool hinnapiirkondades, erandiks oli Leedu, kus hind veidi tõusis.

Eesti ja Soome hinnapiirkonnas oli hinnalangus võrreldes eelmise kuuga kaheksa protsenti. Börsihinnaks kujunes seega 50,93 eurot megavatt-tunni eest Eestis ja 51 eurot Soomes. Hinnavahe esines Soome ja Eesti piirkondades vaid 41 tunnil kuu kõikidest tundidest.

Läti hinnapiirkonnas langes elektri börsihind 0,1 protsenti 58,99 euroni megavatt-tunni eest, Leedus kasvas 0,14 protsenti ning hinnaks kujunes 59,11 eurot megavatt-tunni kohta. Eesti ja Läti hinnapiirkondades esines hinnavahe 403 tunnil ehk rohkem kui pooltel kuu tundidest, Läti ja Leedu piirkondade vahel oli hinnaerinevus 24 tunnil. Nord Pooli süsteemihind langes möödunud kuul seitse protsenti 47,98 euroni megavatt-tunni eest.

Eesti ja Soome vahelised elektri võimsusvood olid septembris kolmveerandil ajast suunatud Eesti poole ja 21 protsendil ajast Soome, kaubandust ei toimunud 27 tunnil. Turule antud võimusest kasutati Eesti suunal ära 34 protsenti, Soome suunal ligi 11 protsenti. Võimsus kasutati koguulatuses ära 16 tunnil Soome ja ühel tunnil Eesti suunas.

Eesti ja Läti vahel olid elektri võimsusvood suunatud ligi 90 protsendil ajast Lätti ja kümnel protsendil ajast Eestisse. Kaubandust kahe riigi vahel ei toimunud kahel tunnil. Turule antud võimsusest kasutati Läti suunal ära 74 ja Eesti suunal neli protsenti. Sajaprotsendiliselt kasutati võimsus ära enam kui pooltel tundidest Läti suunas ja ligi ühel protsendil ehk viiel tunnil Eesti suunas.

Piiriülese ülekandevõimsuse jagamise tulu teenis Elering septembris 1,2 miljonit eurot.

Elektrihinda mõjutava süsinikdioksiidi emissioonikvootide hinnavahemik oli septembris 18,87-25,19 eurot tonni kohta. Möödunud aasta septembris oli hind vastavalt 5,82-7,27 ja eelmisel kuul 17,36-21,28 eurot tonnist.

Nasdaq OMX tulevikutehingute turul toimunud viimase kauplemispäeva järgi võib Eesti hinnapiirkonnas elektri börsihinnaks kujuneda oktoobris 47,23 ja novembris 49,8 eurot megavatt-tunni eest. Soome hinnapiirkonnas on oodatav elektri börsihind oktoobris 47,95 ja Lätis 56,45 eurot megavatt-tunnist, novembris vastavalt 50,4 ja 54,65  eurot megavatt-tunni eest.

Seotud teemad

Mille kohta sa infot otsid?

Kõik Uudis Book page Hooldustööd Lihtlehekülg