Liigu edasi põhisisu juurde

Kuna paljud gaasi ostu-müügi lepingud on seotud alternatiivsete kütuste hindadega, siis olulisemad gaasihindade mõjuriks on kütuste maailmaturuhinnad ja euro/dollari kurss. Maagaas konkureerib turul eelkõige kütteõliga. Näiteks Gazpromilt ostetava maagaasi leping seob ostuhinna maailmaturu kerge kütteõli (Gasoil 0,1%) ja raske kütteõli (FuelOil 1,0%) viimase üheksa kuu keskmise hinnaga. Kütteõlihinnad on otseselt seotud nafta maailmaturuhinnaga. Kuna kütuste hinnad maailmaturul määratakse USA dollarites, mõjutab impordihinda ka euro ja USD kurss – dollari tugevnemine muudab kütuse kallimaks.

2015. aastal toimus maailmaturul nafta hinna langus 12 aasta tagusele tasemel, mis kajastus ka maagaasi hinna languses. Toornafta hinnad hakkasid 2014. aasta sügisel langema ülepakkumise tõttu ja langus kiirenes peale OPECi otsust mitte kärpida tootmismahte turgude tasakaalustamise eesmärgil. Joonisel 26 on esitatud juuli 2017 - juuli 2018 gaasibörsi GET Baltic kuu keskmine tehinguhind. Kuigi Eestis gaasibörsi veel ei ole, on turuosalistel võimalik kaubelda Leedu gaasibörsil GET Baltic. Kuni likviidse gaasibörsi tegutsemise alguseni või kuni AS Eesti Gaas, kui turgu valitsev gaasi müüja, ei hakka avaldama oma gaasi impordihinna suurusjärku, ei ole Eestis gaasi hinnad kuigi läbipaistvad. See raskendab uute kauplejate sisenemist turule ja seega mõjub halvasti konkurentsile.

Võrdluse huvides on joonisel 26 esitatud ka Saksamaa EEX GasPool gaasibörsi järgmise päeva tehingute kuu keskmine hind ning Brent toornafta hinnad.

Joonis%2027%20GBET%20hinnad.png

Joonis 26 Keskmised hinnad

Lisaks mõjutavad gaasi hinda ühenduste olemasolu naaberturgudega. Eestil on täna ühendus vaid Venemaa ja Lätiga (ning sealt Leeduga). Rajamisel on uued ühendused Leedu ja Poola (GIPL) ning Soome-Eesti (Balticconnector) vahele. Uute ühendustega suureneb konkurents ning selliselt on tarbijatele tagatud parim hind.

Muidugi ei saa üle ega ümber ka keskkonna mõjust. Kliima mõjutab gaasiturgu eelkõige läbi nõudluse muutuse. Eestis on tarbimine suurem külmemate temperatuuride korral, sest suur osa gaasist kasutatakse kütmiseks.

Mille kohta sa infot otsid?

Kõik Lihtlehekülg Uudis Book page Hooldustööd Konsultatsioon Kontaktid