Liigu edasi põhisisu juurde

Elering käivitas liitumisvõimsuste rakenduse uue versiooni, mis võimaldab lisaks vabadele liitumisvõimsustele alajaamades välja arvutada liitumise ligikaudse maksumuse ka neil juhtudel, kui konkreetsesse alajaama liitumiseks tuleb teha täiendavaid investeeringuid ülekandevõrku.

Seni sai rakenduse abil leida alajaamades ligilähedasi vabu liitumisvõimsusi, mis ei eeldanud ülekandeliinide läbilaskevõime suurendamist. Nüüdsest arvutab programm välja kulutused, mis on vajalikud liitumiseks konkreetses alajaamas juhul, kui soovitud võimsusega liitumine nõuab ülekandeliinide tugevdamist ning täiendavaid investeeringuid alajaamas.

„Nüüd saavad investorid leida vabad liitumisvõimsused või kulutused uue liitumisvõimsuse rajamiseks mistahes Eleringi alajaamas ilma vähimagi bürokraatliku protseduurita,“ ütles Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi. Seni selgusid liitumisega kaasnevad  võrgutugevduskulud potentsiaalse liituja jaoks tehnilistest tingimustest, mille koostamine võtab aega kuni 60 päeva. 

Rakendus arvutab uue liitumise kulud korraga ühes alajaamas ning sellisele liitujale, kelle ühendamiseks ülekandevõrguga tuleb välja ehitada uus võrguühendus.

Rakendus eeldab, et 110-kilovoldises võrgus on soovitav liitumisvõimsus kuni 100 megavoltamprit ja 330-kilovoldises võrgus 300 megavoltamprit.

Liitumisvõimsuste rakendus on kättesaadav siin. Arvutuse aluseks olevaid andmeid alajaamade kohta uuendab Elering vähemalt kord kvartalis. Andmete uuendamise aeg on nähtav rakenduse kaardivaates. 

Kui liituja soovib potentsiaalse liitumise kohta detailsemat infot, näiteks liitumistasu, ühenduse valmimise eeldatav aeg, detailsed tehnilised nõuded, tuleb liitujal esitada Eleringile eeluuringutaotlus, kasutades liitumiste infosüsteemi egle.ee.

Seotud teemad