Varustuskindlus

Varustuskindlus

Elektri varustuskindluse plaan

Elektri varustuskindluse plaan

Eesti elektri varustuskindluse tagamiseks on olemas plaan. Sellel plaanil on ka varuplaan ja varuplaanil omakorda varuplaan.

Aastate 2021-2022 energiakriis ja geopoliitiliselt pingeliseks muutunud olukord on pannud paljud muretsema nii eelseisva talve kui ka järgmiste aastate vaates selle pärast, kas meil ikka jätkub elektrit ja kas see on taskukohase hinnaga. Närviline ümbritsev keskkond on ühiskondlikku arutellu lisanud tuntava koguse emotsioone ning subjektiivset tunnetust, mis teeb keerulisemaks argumenteeritud hinnangute andmise ja järelduste selgitamise. Sellest on ka ilmselt tingitud siiamaani tõstatuvad kahtlused, et äkki on Eestis suurte ja oluliste energeetikaalaste otsustega hiljaks jäädud ning seetõttu ka lähemas tulevikus varustuskindlusega lood kehvad.

Taskukohase hinnaga elekter jõuab igal ajahetkel tarbijani seeläbi, et süsteemi ühendatakse aina enam soodsatest taastuvatest allikatest elektrit tootvaid elektrijaamu. Aastaks 2030 peaks Eestis olema juba sellises koguses taastuvelektrit, mis aasta lõikes suudab kohaliku tarbimise katta. Kuid kindlasti saab olema palju ka neid tunde, kui kohalikud tuule- ja päikeseelektrijaamad parasjagu ei suuda elektrit piisavalt toota. Sel ajal saab suurtes kogustes elektrit importida teistes riikides asuvatest  elektrijaamadest. Eestil on juba täna välisühenduste võimsus suurem kui meie enda tiputarbimine ning oleme ette valmistamas ka täiendavaid ühendusi nii Soome kui Läti suunas.

Kui ka ülejäänud regioonis parasjagu soodsat elektritootmisressurssi piisavalt pole või on riikidevaheliste ühenduste võimsust ebapiisavalt, peab olema varuks ka piisav kogus kohalikku juhitavat elektritootmise võimekust. Mida rohkem on süsteemis taastuvelektrijaamasid, seda vähematel tundidel on juhitavaid jaamasid vaja käima panna, kuid nende kasutamiskõlblik võimsus peab Eesti jaoks jääma ikkagi suurusjärku 1000 megavatti või ka mõnevõrra rohkem, juhul kui tulevikus tarbimine oluliselt suureneb.

Süsteemihaldurid lähtuvad varustuskindluse hindamisel teaduspõhistest analüüsidest ja kehtivatest regulatsioonidest. Seejuures on süsteemihaldurid keskmisest konservatiivsema lähenemisega kõikvõimalike tulevikueelduste ja prognooside juures ning seda just nimelt selleks, et ennast tulevikus mitte avastada olukorras, kus loodetud positiivne tulevikutrend või sündmus tegelikkuses ei realiseerunud ning seetõttu on tekkinud varustuskindlusega probleem. Varustuskindluse hindamisel arvestatakse elektrisüsteemis esineda võivate suuremate avariidega, klimaatilise varieeruvusega kaasneva elektritootmise võimekuse kõikumisega, külmalainetega kaasnevate tavalisest suuremate elektritarbimistega ja teiste juhuslike faktorite koosmõjus tekkida võivate keeruliste olukordadega. Selliselt teostatud analüüs võiks anda piisavalt suure kindluse, et tegelikkus kujuneb vähem keeruliseks kui analüüsi järgi tehtud prognoos.

Lühiajalises vaates on varustuskindluse pilt küllalt selge – käesoleva aasta talveperioodile läheme vastu märksa kindlamalt kui aasta tagasi. Regiooni vaates on lisandunud uusi tootmisvõimsusi, hüdroenergia reservid on selgelt suuremad ning võib-olla kõige kriitilisema tegurina on märgatavalt alanenud risk, et Euroopas olulise energiaallika positsioonis olevat maagaasi võiks talvel puudu jääda.

Eesti elektrivõrk töötab eeskujulikult – klientideni jõuab jätkuvalt üle 99,99 protsendi energiast. Oleme keerulistest oludest hoolimata suutnud Venemaa elektrivõrgust eraldamiseks ja Mandri-Euroopa võrguga ühinemiseks vajalikud võrgu arendamise projektid hoida algselt plaanitud või isegi kiirendatud ajakavas. Eesti taastuvenergia 2030. aasta ambitsioonikat eesmärki arvestades teeme ettevalmistusi Eesti elektri ülekandevõrgu tugevdamiseks ennaktempos, et võrku vastu võtta uued elektrijaamad, mille lisandumine alles kogub hoogu ja saavutab haripunkti ilmselt vaid mõned napid aastad enne 2030. aasta saabumist. Nii väldime ohtu, et aja- ja ressursimahukas elektrijaamade liitmise protsess ei saaks selle kümnendi lõpul uute tootmisvõimsuste käivitamisel takistuseks. Taoline arenduskohustus tuleb kirjutada veel seadusesse. Vastav arutelu on poliitika kujundamise tasemel alanud.   

Võrgu juhtimisega seotud riskidest oleme maandanud ühe suurema, milleks on tekkida võiv vajadus saada võrgu töös hoidmisega hakkama olukorras, kus agressiivne idanaaber võib püüda energeetikat kasutada relvana meie vastu. Meil on olemas kindlus, et kui Venemaa peaks Balti riigid seni ühisena toimivast elektrisüsteemist ühepoolselt eraldama, siis suudame tagada oma süsteemi stabiilsuse ja liituda pikema viivituseta Mandri-Euroopa süsteemiga. Seda hoolimata sellest, et kõik korralise ühinemise puhuks kavandatud investeeringud ja tegevused pole veel lõpetatud. Ühtlasi oleme jõudnud Läti ja Leedu partneritega kokkuleppele tuua korraline ühinemine Euroopa elektrivõrguga pea aasta võrra ettepoole, et agressiivsest Venemaast tulenevaid geopoliitilisi riske veelgi vähendada.

Elektrisüsteemi iseseisva juhtimise kindlustamiseks ehk eelkõige tootmise ja tarbimise tasakaalu hoidmiseks Venemaa süsteemist eraldumise järel on loomisel kiirete reservide turg, et olla loetud sekunditega valmis süsteemis toimuvate muutuste juhtimiseks. Selleks vajalikke reserve on koos Läti ja Leedu uute akujaamade ja Eleringi käsutuses olevate avariireservelektrijaamadega piisavalt. Reservid on olulised veel teisestki aspektist – suuremat paindlikkust on elektrisüsteemi juhtimiseks vaja ka kasvavat taastuvenergia osakaalu arvestades, sest ettearvamatus ja prognoosiviga süsteemis suureneb. Balti riikide eesmärk on saada Euroopa Liidu õiguse raames võimalus kiirete reservide hankimiseks aastateks ette, mis annaks potentsiaalsetele investoritele suurema kindluse uute ja paindlike elektrijaamade rajamiseks.

Kuigi sellel talvel ei paista elektri puudujäägi riski, siis muutused elektrisüsteemis, sealhulgas tarbimise eeldatav kasv ja amortiseerunud elektrijaamade eeldatav sulgemine pingestavad olukorda selle kümnendi teises pooles, eelkõige aastatel 2027-2030. Süsteemivõimekuse ehk tarbimise katmiseks vajalike elektrijaamade olemasolu kindlustamiseks tuleb valmis olla võimsusmehhanismide rakendamiseks. Eestis on küllalt tõenäoline stsenaarium, kus turul tegutsevate juhitavate võimsuste tase langeb alla 1000 megavati. Elering on viimase viie aasta jooksul teinud ettevalmistusi strateegilise reservi rakendamiseks, mis võimaldab tagada piisava juhitava võimsuse olemasolu ka eriti külmal talvepäeval, kui taastuvenergial põhinevat energiat peaks tiputarbimise katmiseks nappima. Kui tarbimise kasvu eeldus peab paika ja kasvav tarbimismaht kaetakse valdavas osas taastuvelektriga, vajab Eesti elektrisüsteem stabiilse sageduse kindlustamiseks uut juhitavat elektrijaama, mis suudab pakkuda kiirelt käivitatavat reservvõimsust.

Pärast Balticconnectori kahjustumist 8. oktoobril on teravama tähelepanu alla tulnud ka küsimus, kas meie taristu on ikka piisavalt kaitstud. Kas äkki peaks eelkõige mere all olevate kaablite ja torude kaitsmiseks midagi oluliselt tõhusamat ette võtma, kui me seni oleme teinud? Tegelikkus aga on selline, et taristu võimalike kahjustumiste ja riketega arvestame me kogu aeg ja süsteem ongi üles ehitatud selliselt, et mõne olulisema elemendi ootamatu kaotuse korral sellest varustuskindlus häiritud ei oleks. Kuid sealjuures tuleb endale ka selgelt aru anda, et taristu asub hajutatult üle suure territooriumi nii meres kui ka maa peal, lõpuni seda kaitsta pole realistlik ning samaaegsete sihitud rünnetega paljudes erinevates kohtades on võimalik taristule nii palju viga teha, et see häirib ka terviklikku toimimist. Siin on meil kasutada Ukraina sõjatandril ennast tõestanud taktika olla aina paremini valmistunud selleks, et tekkinud tahtlik või juhuslik rike võimalikult kiiresti kõrvaldada. Pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse oleme taristu füüsilise turbe riskid põhjalikult üle hinnanud ja oluliselt suurendanud nii reservide kogust kui ka kasutusele võtnud uut tüüpi varulahendusi, mille abil on võimalik kahjustatud taristut kiiremini tagasi töösse viia.

Keeruline geopoliitiline keskkond, aga ka orgaanilised muutused energeetikas – hajatootmise ja  taastuvenergia võidukäik ning keerukate äriprotsesside kiire lisandumine koos andmemahtude plahvatusliku kasvuga – nõuavad järjest suuremat digitaalset „musklit“. Digimuskel peab olema treenitud ja ründekindel ehk suurem hulk elutähtsaid andmeid, süsteeme ja protsesse seab kõrged nõudmised küberturbele. Riskide süsteemne hindamine, kaitselahenduste täiustamine, koordineeritud koostöö ja töötajate digitaalsete oskuste arendamine on kasvavalt kriitilised tegevussuunad tänapäevase süsteemihalduri igapäevases töös.

Varustuskindluse aruanded | Elering

Eleringi juhi Kalle Kilgi intervjuu Delfi Ärilehele

Eleringi juhi Kalle Kilgi intervjuu Delfi Ärilehele

Eleringi juhatuse esimehe intervjuu Delfi Ärilehele 06.06.2024

Autor: Carl-Robert Puhm
Toimetas: Aare Reivart

Eleringi juht Kalle Kilk on pärast Taavi Veskimäelt teatepulga ülevõtmist saanud olla ametis napi aasta. Selle aja jooksul on juhtunud väga palju, kuid veel suuremad muutused seisavad alles ees. Ärileht istus Kilgiga Eleringi kontoris maha ja uuris järele, kuidas hakkab taastuvenergiale üleminek praktikas välja nägema.

Kalle Kilk, Eleringi eelmine juht Taavi Veskimägi ütles 2023. aasta alguses, et ta kaalus omaenda majapidamises päikeseelektrijaama rajamist, kuid loobus mõttest, sest see ei tasuvat end enam ära. Kas olete erinevalt temast päikeseelektri tootja?
Ei, mina ka ei ole. Mul on õnnestunud kolida suurte puude alla, mistõttu oleks see üsna perspektiivitu ettevõtmine.

Aga olete samal meelel, et praeguses turuolukorras päikeseenergia võrku müümise äriplaan ei ole enam väiketootjate jaoks rahaliselt tasuv?
Tõenäoliselt ei ole kodumajapidamistel enam tõesti mõistlik teha oma äriplaan elektrimüügi peale. Enda tarbeks võib see aga endiselt olla põhjendatud. Esiteks saab nii võrgutasu pealt kokku hoida. Teiseks on paneelide hinnad nii palju kukkunud, et see võib osutuda mõistlikuks juba puhtalt võrgutasu optimeerimiseks.

Mina ootan ka aega, mil saab hakata elektriautode laadijaid ära kasutama koduse salvestina. Laed päeval elektriauto odavat päikeseenergiat täis ja siis öösel kasutad seda. Eraldiseisva akusüsteemi ehitamine võib esialgu osutuda veel liiga kalliks, kuid selline kahe otstarbega kasutusmeetod oleks kodukasutajale väga mõistlik.

Praeguseks on Eestis juba üle 800 megavati päikeseparke, mis katavad kogu Eesti tarbimisest suve keskpäeval kohati ära juba kolm neljandikku. Kui aga tekivad ootamatud pilved, mida päev varem ei prognoositud, jääb suur kogus elektrit tootmata. Mida see Eleringi jaoks tähendab? See elekter tuleb ju kuskilt asemele saada.
Tõepoolest. Taastuvenergia suur osakaal tähendab, et meil peab olema süsteemis piisavas koguses reserve, mis tootmise ja tarbimise vahelisi kõikumisi tasakaalustaksid ja ootamatustele reageeriksid. Seni oleme dimensioneerinud reservelektrijaamade vajadust kõige suurematest elektrijaamadest lähtuvalt. Ehk oleme vaadanud, mis võib olla kõige suurem avarii (Estlink 2 – toim) ja hoolitseme selle eest, et tema toodangu katmiseks oleks piisav reserv olemas.
Paari-kolme aasta pärast võib elektritoodangu prognoosi ennustusviga minna aga tõesti nii suureks, et me peame reservide kogust suurendama. Reservid on rahvakeeli juhitavad elektrijaamad. 2030. aastani saame 1000 megavatiga hakkama, aga sealt edasi peab juhitav võimsus kasvama vähemalt 1200 megavatini. Just reservide vajaduse, mitte niivõrd tarbimise kasvu tõttu.

Praegu hoolitseb meie tootmise ja tarbimise kokku sobitamise eest Venemaa. Tema elektrivõrgust ühendame me end juba poole aasta pärast lahti. Kust me siis need reservid saame, et sagedus ei langeks ja tuled ei kustuks?
Suures osas hoiame sagedust siiski ka praegu ise. Tõsi, Venemaa teeb meile praegu kõige kiiremate reservide reguleerimist, need reageerivad esimesena tootmise ja tarbimise muutustele. Aga tegelikult saaks väga paljud meie elektrijaamad ka ise seda teenust pakkuda. 2004. aastast on kõigil Eestisse püstitatud elektrijaamadel selline võime olemas. Me oleme seda testinud ja see toimib.

Selleks et näiteks Narva elektrijaamade plokid seda kiiret reservi pakkuda saaks, peavad need pidevalt töötama. Päriselus töötavad need üksnes nendel tundidel, kui elektri hind on kõrge. Milliseid reserve me pärast desünkroniseerimist kasutama hakkame?
Tuulepargid suudavad samuti üles ja alla reguleerimist pakkuda. Majanduslikult kõige mõistlikum on tänapäeval aga kasutada kiireteks reservideks akusid, kuna neid ei pea nii-öelda käimas hoidma. Me näemegi, et kuna see kiirete sagedusreservide turg avaneb, siis on arendajatel rohkem motivatsiooni ka Eestisse akuparke rajada, kuna nad saavad elektribörsi kõrval ka süsteemiteenuste turul reservidega raha teenida. Esimesi projekte me juba näeme.

Olukorras, kus tegelik tootmine jääb planeeritust väiksemaks ja tarbimine ei saa kaetud, valib sobiva reservis oleva elektrijaama välja...
Üle-euroopaline turg. Toetume sellisele jaamale, kes on nõus kõige odavama hinna eest selle tootmata jäänud elektri asendama. Võib juhtuda, et need ressursid ei tule üldse Eestist ega Baltimaadest, vaid näiteks Poolast.

Eveconi akupank, mis pidi olema Mandri-Euroopa suurim, suudaks Auvere jaama toodangut ootamatu rikke korral katta alla kahe tunni, siis saab aku tühjaks. Mis järgmistel tundidel saab?
Lätis-Leedus on hüdro- ja gaasielektrijaamad, mis on minutitega käivitatavad. Põlevkivielektrijaamade soojendamine võtab küll aega, aga ka nemad saab teatud aja möödudes käima panna. Kui turul piisavalt pakkumisi pole, on meil ka Kiisa reservjaam, mis läheb käima kümne minutiga.

Nii. Aga oletame, et Auvere elektrijaam läheb ootamatult rikki ja Läti-Eesti vaheline ühenduskaabel on juba päev-ette-turul täis müüdud. Läti gaasijaama käivitamisest pole siis ju kasu, kui see lisaelekter ei jõua Eestisse.
Selle jaoks töötataksegi praegu välja algoritmi, mis hakkab reguleerima, kui palju ülekandekaabli võimsustest jäetakse päev-ette-turule ja kui palju jääb n-ö reservidele tagavaraks. Algoritm hindab, mis on odavam. Need saadaolevad ülekandevõimsused hinnatakse iga päev ümber.

Kas reservide eesmärgil kavandabki Elering Lätisse veel üht ülekandekaablit, Eesti-Läti neljandat ühendust?
Reservide liigutamise võime on tõesti üks asi, mida me uusi ühendusi planeerides vaatame. Teine komponent on seotud Eesti elektritootmise plaanidega. Kuna me oleme teinud otsuse, et me toodame 2030. aastal 100% taastuvelektrit, siis tekib meil tulevikus ka väga palju hetki, kus meil on elektrit mitu korda rohkem, kui me ise tarbime. Selleks et saada aasta lõikes 100% keskmisena kätte, peab tuulikuid ja päikesepaneele võimsuse järgi olema installeeritud umbes kolm korda rohkem. Ehk siis nendel tundidel, kui meil on päikest ja tuult, hakkab Eesti olema väga suures ülejäägis, mis tähendab, et börsihind on väga madal. Ja selliste olukordade jaoks on meil vaja võimsamaid ühendusi naabritega.

Sääraseid sihte ei sea ju ainult Eesti. Kui meil puhub tuul, siis puhub see ka Lätis ja Soomes. Kuhu kogu see regioonis toodetav elekter pannakse?
Sel juhul tekib turul stiimul nendel, kes suudavad elektrit salvestada. Eespool mainitud elektriautode turule tulek võiks aidata näiteks süsteemi tasakaalustada. Samuti võiks see anda suurema perspektiivi pumphüdrosalvestile.

Ja mis me siis teeme, kui talvel pole mitu nädalat tuult?
Nii pikaks ajaks ei anna tõesti vajalikku kogust ette salvestada. Seetõttu peab meil olema ka juhitavat võimsust. Mõistlik plaan varustuskindluse tagamiseks ongi selline, et toodad esmalt niipalju taastuvelektrit kui võimalik. Kui taastuvelektrit parasjagu toota kohapeal ei saa, siis ostad seda naabritelt. Ja kui naabritel ka pole, siis läheb elektri hind üles ja pannakse käima juhitavad võimsused.

 

Kogu intervjuu on loetav Delfi Ärilehes.