Dashboard!

Veskimetsa alajaama uuendamine jätkub kevadel

05.12.2007 01:30

Eile, 4. detsembril andis ABB AS Põhivõrgule üle seni teostatud tööd Veskimetsa alajaama renoveerimisel. Tallinna ühe olulisema sõlmalajaama uuendustööd jätkuvad 2008. aasta kevadel kahe eraldi hanke mahus. Seni jätkab alajaam tööd vana ning uut jaotusseadet ühendava ajutise elektriühenduse toel.

Alajaamast väljuvaid liine hakkab uue jaotusseadmega ühendama Empower AS, kes võitis vastava hanke 37,1 miljoni kroonise pakkumisega. Pärast liinide ümberühendamist saab alustada alajaama vanade seadmete demonteerimisega, milleks kuulutatakse välja eraldi hange.

Lähtudes Tallinna Linnavalitsuse 25. jaanuari otsusest keelustada linnas uute õhuliinide rajamine tuli muuta Veskimetsa alajaamas pooleli olevate uuendustööde projekti. Varasema õhuliinide alajaamast otse väljumise asemel tuleb olemasolevad õhuliinid nüüd ühendada alajaama uue jaotusseadmega läbi maakaablite.

Muudatusest tingitult on uuendatud alajaama töösse lülitamise tähtaeg nihkunud algses plaanis näidatud 2006. aasta suvest 2009. aasta kevadesse. Samuti on alajaama renoveerimistööde algne 107 miljoni kroonine koguhind kasvanud praeguseks ligi 40 miljoni krooni võrra.

„Põhivõrgule on uuendustööde venimine põhjustanud tõsiseid probleeme,“ väljendas oma muret Põhivõrgu juhatuse esimees Lembit Vali. „Mitmed teised investeeringud on seetõttu tulnud edasi lükata ning sisuliselt on elektrivarustuskindluse säilitamise huvides mängitud ümber ka kõik muud süsteemi hooldus- ning arendustööd,“ selgitas Vali ühe projekti viibimise mõju tervele energiasüsteemile.

Et tagada Tallinna elektrivarustuskindlust ka ehitustööde sunnitud peatumise ajal ehitas ABB AS eelmise aasta talveperioodiks alajaama uue ning vana jaotusseadme vahele täiendavad ajutised elektriühendused.

„Eelmise talve jaoks olid varuga rajatud ühendused piisavad, kuid siiski ei ole ajutine lahendus võrreldav normaalskeemil töötava alajaama töökindlusega,“ rääkis Veskimetsa alajaama uuendustöid Põhivõrgu poolt juhtiv Reigo Haug. „Enim on Tallinna elektrivarustuskindlus ohus siis, kui talvise tiputarbimise ajal peaks mingil põhjusel lülituma välja Tallinna toide ida suunalt ning kogu linna peaks Veskimetsa ajutise ühenduse toel toitma Harku alajaam,“ selgitas Haug.

Veskimetsa alajaam on üks Tallinna sõlmalajaamadest, mis on tihedalt seotud Õismäe, Haabersti, Mustamäe, Kopli, Paljassaare ja Pelgulinna elektrivarustusega. Suuremad piirkonda jäävad elektritarbijad on Tallinna Loomaaed ning Lääne-Tallinna keskhaigla üksused. Veskimetsa alajaama uuendamine on üheks viimaste aastate olulisimaks Põhivõrgu sammuks Tallinna elektrivarustuskindluse tõstmisel.