Dashboard!

Põhivõrgu juhid esinesid MKMi energiafoorumil

09.04.2008 03:00

Täna, 9. aprillil toimus Tallinna Tehnikaülikoolis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel energiafoorum teemal "Elektritootmise valikud Eestis."

Põhivõrgu varahaldusjuht Kalle Kilk rääkis oma ettekandes Eesti ja naabermaade tootmise tulevikuprognoosidest ning sellest, mida tuleb tootmisest rääkides kindlasti elektrivõrgu poolt silmas pidada.

Täpsemalt puudutas Kilk tootmise tulevikuprognoose Eestis, Baltimaades ja Skandinaavias, kajastas põhivõrkude täiendavate riikidevaheliste ühendustega seotud tulevikuplaane ning avas kuulajatele reservidega seonduvate küsimuste tagamaid.

Täpsemat ettekande kokkuvõtet saad lugada siit: Tootmine ja reservid Eestis ja naabritel.

Põhivõrgu juhatuse esimees Lembit Vali rõhutas foorumi huvigruppide diskussioonis osaledes seda, et tuleviku tootmise otsustab lõppkokkuvõttes ikkagi tarbija - tootma pääseb see, kelle käest on tarbija valmis ostma.

„Selge on see, et kõik tootmisliigid pole võrreldavad, kõigil head ja vead. Milline tootja lõpuks tootma pääseb, selle määrab lõpuks ikkagi tarbija, mitte arengukava. Riik saab vaid arengukavas paika panna, kuidas soodustada teatud tootjate turule tulekut ja millistest tootjatest ühiskond võidab,“ ütles Vali.

Vali sõnul ei ole Eesti energeetikas eriti kõrge investeerimisvõime. Seetõttu tuleb arvestada ka variandiga, et aastal 2016 ei suuda me elektri nõudlust täita. „Meil peavad selleks ajaks olema piisavad ühendused naabritega, et sealt vajadusel elektrit tuua ja kui veab, siis ka eksportida. Seetõttu täna on Põhivõrgus täna käimas tõsine töö Nordpooli suunal, et integreerida Baltimaad nordpooli turuga, et tekiks normaalne turg,“ ütles Vali.

Tema sõnul vajab lahendamist ka oluline küsimus: kes peab katma reservikohustuse? „Me ei saa tekitada olukorda, kus Eesti tootja on sellest ülesandest vabastanud, tekitades turule ebavõrdse olukorda,“ nentis Vali.

Teiste foorumil osalenute seisukohtadega saad tutvuda MKMi energiafoorumi ajaveebis: http://energiafoorum.blogspot.com/