Dashboard!

Elering uurib uut tüüpi juhtmega Läti ühenduse läbilaskevõime suurendamise võimalusi

25.11.2015 08:52

Elering paigaldab Tsirguliina-Valmiera 330-kilovoldilisele kõrgepingeliinile 11,5 kilomeetri ulatuses uuenduslikud kõrgtemperatuurilised juhtmed, et uurida suurema läbilaskevõimega juhtme sobivust Eesti oludesse.

„Kui uut tüüpi juhe ennast antud pilootprojekti raames õigustab, kaalume ka järgmistele liinilõikudele kõrgtemperatuuriliste juhtmete paigaldamist, mis võimaldaks lõppkokkuvõttes oluliselt tõsta olemasolevate Eestit ja Lätit ühendavate elektriliinide läbilaskevõimet,“ kommenteeris Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Uued juhtmed Tsirguliinast kuni Eesti-Läti piirini paigaldab Eleringi kõrgepingeliinile Eltel Networks. Riigihankega tellitud tööde maksumus on käibemaksu arvestamata ligikaudu 2,7 miljonit eurot.

Kui praegu on Eestis kasutusel terassüdamikuga kõrgepingeliinide juhtmed, siis Tsirguliina-Valmiera liinile paigaldatava juhtme südamik on valmistatud komposiitmaterjalist. Teadaolevalt pole sellist juhet varem kasutatud ei Balti riikides ega Skandinaavias. Uue juhtme südamik on toodetud USA-s ja juhe ise Belgias.

Komposiitsüdamikuga juhe on tavapärasest kergem ning selle lubatud töötemperatuur on oluliselt kõrgem. Tänu komposiitmaterjalile ei veni juhe temperatuuri tõustes oluliselt pikemaks. See tähendab, et juhe ei vaju suurema võimsuse ülekandmisel maapinnale ohtlikult lähedale ja võimaldab seega transportida ligikaudu kaks korda enam elektrit kui tavaline juhe.

Lisaks juhtmete vahetusele korrastatakse liinimastide vundamente ja asendatakse Tsirguliina ja Eesti-Läti piiri vahelisel liinilõigul isolatsioon ja mõned liinimastid. Uue juhtme paigaldamistööd algasid sellel nädalal ning lõpevad järgmise aasta jaanuari lõpuks.