Dashboard!

Elering ja Fingrid saavad EstLink 1 omanikeks

27.11.2013 15:52

Täna sõlmitud ostu-müügitehinguga saavad elektrisüsteemioperaatorid Elering ja Fingrid alates 30. detsembrist Eesti-Soome elektriühenduse EstLink 1 omanikeks. Tehingu kogumaksumus on 77,6 miljonit eurot.

Seni rentisid elektrisüsteemioperaatorid merekaablit selle omanikfirmadelt Nordic Energy Link ja N.E.L. Finland Oy, mille omanikeks on Eesti Energia 39,9 protsendiga, Latvenergo 25, Lietuvos Energijos Gamyba 25 ja Finestlink 10,1 protsendiga.

Ostu-müügitehingu jõustumiseks peab selle heaks kiitma Eesti konkurentsiamet, misjärel saavad ühenduse varade omanikeks võrdsetes osades Fingrid ja Elering. Varade väärtuse määramisel oli aluseks EstLink 1 amortiseeritud ehitusmaksumus.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ütles, et EstLink 1 ost on Eleringi jaoks viimaseks sammuks ülekandevõrgu varade lõplikul omandamisel Eesti Energialt. EstLink kaabliprojektid on saanud teoks tänu avatud ning läbipaistvatele reeglitele tugineva usaldusväärse elektrituru olemasolule Eestis. „Turg on toonud ühendused Soomega, mitte vastupidi, nagu tihti ekslikult arvatakse. EstLink 1 ja 2 loovad eeldused suurema valikuvabaduse tekkeks elektritarbijatele ja tootjatele paremad võimalused tootmisvõimsuste ärakasutamiseks,“ märkis Veskimägi.

Alates 2006. aasta lõpust töötav EstLink 1 on esimene Põhja- ja Baltimaade vaheline elektriühendus. ABB rajatud ühenduse ülekandevõimsus on 350 megavatti. Kaabli kogupikkus on 210 kilomeetrit, mis hõlmab kahte 105 kilomeetri pikkust paralleelselt paigaldatud kaablit. Mere põhjas paikneva kaabli kogupikkus on 148 kilomeetrit ning ülejäänud 62 kilomeetrit kaablist kulgeb maismaal.