Dashboard!

Elering avab täna ametlikult avariireservelektrijaamad Kiisal

31.10.2014 08:06

Täna keskpäeval avavad majandus- ja taristuminister Urve Palo, Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ja Soome firma Wärtsila asepresident Vesa Riihimäki ametlikult Eleringi avariireservelektrijaamad.

„Avariireservelektrijaamad on lühikese ajaga oma vajalikkust juba tõestanud, olles leidnud alates Eleringile üleandmisest korduvalt kasutust nii Eestis kui naaberriikide elektrisüsteemides toimunud rikete korral. Eleringi avariireservelektrijaamades toodetud elektri omahind on odavamate hulgas regioonis ja gaasihindade võimalikul alanemisel muutub veelgi soodsamaks,“ märkis Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Avariireservelektrijaamade valmimisega lõppes Eleringi ajaloo suurim investeerimisprogramm, millega Eesti ja Soome vahelise elektriühenduse võimsus kerkis 1000 megavatini. Avariireservelektrijaamad annavad kindluse, et elektri välisühendusi saab varustuskindluse tagamisel käsitleda sama turvalisena kui Eestis asuvaid elektrijaamu.

Kahe avariireservelektrijaama koguvõimsus on 250 megavatti ehk üle neljandiku aasta keskmisest tarbimisvõimsusest Eestis. Elering investeeris jaamadesse ligikaudu 135 miljonit eurot.

Avariireservelektrijaamad on vajalikud, et tagada elektrisüsteemi tõrgeteta töö mõne tootmisseadme või välisühenduse rikke korral. Jaamad on võimelised saavutama täisvõimsuse vähem kui 10 minutiga. Igapäevaselt avariireservelektrijaamad elektriturul ei osale.

Kiisal asuvad avariireservelektrijaamad on esimesed omalaadsed spetsiaalselt avariireservi tagamiseks ehitatud jaamad Eestis.